Dentální implantáty – co o nich potřebujete vědět

25 Dub

Ohledně zubních implantátů koluje mnoho nesprávných a nepřesných informací. Podívejme se na ty nejčastější.

Jde zubní implantáty zavést vždy?

Zavedení zubního implantátu do čelistní kosti nepředstavuje v dnešní době nijak rozsáhlý výkon. Většinou jde o výkon, který je subjektivně jednodušší, než například zhotovení výplně zubu (plomby). Přesto existují pro zavedení implantátu určitá omezení.

pozor při užívání léků

Obzvláště opatrně musíme zubní implantáty plánovat v případě, že pacient užívá léky na osteoporózu, ředění krve, léčí se s diabetem a kouří.

jen do sanovaného chrupu

V případě, že není chrup pacienta sanován (opraven), nebo pacient není schopen provádět kvalitně domácí ústní hygienu, ošetření s použitím zubních implantátů nedoporučíme.

Zuby se zubními kazy představují infekční ložiska, která mohou negativně ovlivnit průběh zavedení implantátu a hlavně jeho další prognózu. Totéž platí o ústní hygieně.

Je zavedení implantátu bolestivé?

Zavedení dentálních implantátů je prováděno v místním znecitlivění (anestesii) a je nebolestivé. Jestliže máte přesto strach z ošetření, jednou z možností je použití účinného a bezpečného inhalačního analgetika se sedativním účinkem pro senzitivní pacienty.

Zbaví Vás strachu a úzkosti z ošetření. Utlumí nepříjemné pocity při vpichu lokální anestezie. Jeho aplikace je velmi snadná, jeho nástup i odeznění účinků je velmi rychlý.

Co když se implantát nevhojí?

Kvalitní implantáty, které na našem pracovišti používáme, mají velmi vysokou úspěšnost vhojení (99%). Na vhojení implantátu a jeho dlouhodobou spolehlivou funkci poskytujeme záruku.

Pokud by tedy přeci jen došlo k tomu, že se Vám implantát nevhojí, jednoduchým výkonem se implantát odstraní a ihned nebo po zhojení kosti Vám zdarma zavedeme implantát nový.

Jak dlouho mi implantát vydrží?

Životnost implantátů se počítá na několik desítek let. My Vám při dodržení záručního programu (tj. mimo jiné striktně dodržovat doporučení ohledně ústní hygieny a pravidelně chodit na preventivní prohlídky Vašeho chrupu) poskytujeme záruku.

Kouření negativně ovlivňuje vhojení i dlouhodobou životnost implantátu a je proto důvodem pro výluku ze záruky.

Kolik ošetření zubními implantáty stojí?

Možnost ošetření chrupu implantáty je velmi individuální. Je nutné stanovit potřebný počet implantátů (neplatí, že pro náhradu jednoho zubu je potřeba vždy jeden implantát). Zavedení zubního implantátu provádíme několika postupy.

Vhodnost postupu volíme podle klinické situace. Jinak bude probíhat náhrada zubu pomocí implantátu v předním úseku chrupu, na který jsou kladeny vysoké estetické nároky. Jiná situace bude u náhrady moláru (stoličky), kde je předpokládáno vysoké funkční zatížení. Postup při implantaci ovlivní i kvalita a kvantita kosti, do které má být implantát umístěn.

cena na základě vyšetření

Finanční náročnost ošetření implantáty je z těchto důvodů velmi individuální. Podrobný plán ošetření včetně finanční kalkulace lze proto provést pouze na základě podrobného vyšetření. Chcete-li znát přesné informace, objednejte se na konzultaci, kde Vám je rádi a detailně na základě vyšetření poskytneme.

vyhněte se nízkým cenám

Jestliže Vás na nějakém pracovišti lákají velmi nízkou cenou, pravděpodobně Vám plánují zavést levné nekvalitní implantáty, které mohou časem selhat nebo neumožní špičkový estetický výsledek.

Zkušení implantologové používají renomované implantologické systémy. Mohou při Vaší jedné návštěvě šetrně vytrhnout nefunkční zub, nahradit ho implantátem a ihned na něj upevnit korunkou, takže odcházíte z ordinace ihned se zubem. To nekvalitní implantologické systémy a nezkušení implantologové neumí.

Co když není pro zavedení implantátu dostatek kosti?

doplnění kosti

Nedostatek kosti není pro zavedení implantátu překážkou. Chybějící kost je možné doplnit. Tento výkon nazýváme augmentace nebo sinuslift.

Při doplňování kosti většinou používáme vlastní kost pacienta, kterou jednoduchým způsobem odebereme v průběhu operace v ústech. Lze také použít vyčištěný kostní minerál ve formě jemných granulí bovinního původu (původem z kraviček) smíchaný s vlastní krví pacienta. Tento materiál se postupně v organizmu odbourává a je nahrazován kostní tkání.

sinus lift

Při sinusliftu doplňujeme kost směrem do čelistní dutiny. Sinuslift je rutinní výkon, bez kterého se implantace v oblasti zadních zubů horní čelisti většinou neobejde. Úspěšnost sinusliftu je velmi vysoká.

cílená 3D diagnostika

Augmentaci kosti provádíme jak v dolní, tak i v horní čelisti. Umělou kostí se při tomto výkonu navýší objem kosti zevně. Díky moderním diagnostickým 3D metodám však často není doplnění dosti vůbec nutné.

Na základě přesně cíleného 3D CBCT vyšetření získáme přesné informaci o množství a kvalitě kosti včetně polohy dna čelistní dutiny a průběhu důležitých nervů. Následně je možné zvolit ideální velikost implantátu a směr jeho zavedení tak, abychom se všem těmto strukturám bezpečně vyhnuli a využili nabídku stávající kosti na maximum.

Kdy dostanu na implantát nový zub?

Zavedení zubního implantátu a jeho zatížení korunkou provádíme několika postupy. Vhodnost postupu volíme podle klinické situace.

standardní protokol

Při implantaci standardním protokolem odklopíme dáseň, abychom si zrakem ověřili reliéf kosti. V kosti pak vybereme nejvhodnější místo pro zavedení implantátu. Zavedeme implantát a dáseň zašijeme. Pokud je implantát zaveden do velmi kvalitní kosti, je možné jej ihned opatřit provizorní korunkou.

implantace bez odklopení dásně

„Flapless“ znamená implantaci bez odklopení dásně. Implantát je zaváděn malým otvorem přes dáseň. Tento postup je možné zvolit tehdy, pokud je kvalita a kvantita kosti pro implantaci velmi dobrá a přehledná.

Ve většině případů zhotovujeme okamžitě provizorní (někdy i definitivní) korunku. Tento postup tzv. okamžité rekonstrukce zajistí pacientovi, že z ošetření odchází s funkčně i esteticky plnohodnotnou náhradou zubu.

Další výhodou tohoto postupu je naprostá minimalizace pooperačních problémů, není nutné odstraňovat žádné stehy, stav po zákroku se obejde bez bolesti, bez otoku, nevyžaduje žádná omezení.

okamžitá implantace

Dalším možným postupem je tzv. okamžitá implantace, kdy v jedné návštěvě extrahujeme zub a ihned po extrakci doplníme kost a zavedeme do místa ztraceného zubu implantát. Ve většině případů je rovněž možné okamžitě zhotovit provizorní korunku a tak nikdo nepozná, že jste o zub vlastně přišli.

Musím se o zubní implantáty starat?

Jednoznačně ano. Domácí péče o zubní implantáty se ale liší od běžné zubní péče. Nejlépe se to naučíte u dentální hygienistky. V případě zanedbané péče se může stát, že o zubní implantát přijdete.

Z čeho je zubní implantát a jaký má tvar?

Vyrábějí se z titanu, protože jde o vysoce biokompatibilní materiál. Mohou mít různý tvar. Dříve se používaly tzv. žiletkové implantáty. Dnes mají tvar šroubku (válečku se závitem).

Zubní implantáty se tedy nenastřelují (někdo jim říká nastřelovací zuby), ale šroubují. Uvnitř implantátu je prostor se závitem, do kterého se šroubují další komponenty potřebné k výrobě korunky. Vyrobená korunka se také montuje pomocí šroubku do vnitřního závitového slotu implantátu.

Bude mi zub nahrazený implantátem s korunkou fungovat stejně jako původní přirozený zub?

V podstatě ano. Je potřeba ale zdůraznit několik odlišností:

má jiný tvar

Korunka na implantátu má trochu jiný tvar, než byl tvar původního zubu. Je to dané tím, že průměr implantátu je vždy menší, než průměr kořene původního přirozeného zubu. Implantát potřebuje mít kolem sebe více kosti než přirozený zub.

Po extrakci (vytržení) zubu také dojde k přirozenému úbytku kosti. Tvar korunky na implantátu musí být proto uzpůsoben tak, aby vyrovnal nepoměr mezi malým průměrem implantátu a přirozenou velikostí korunky zubu. Vznikají tím prostory u dásně kolem implantátu, které vyžadují větší péči z hlediska čištění.

ztráta pocitu síly stisku

Implantát není inervován tak jako přirozený zub. Díky tomu dojde ke ztrátě pocitu síly stisku při skusu na implantát s korunkou. Může tak dojít k poškození keramické korunky na implantátu.

Proto při větších rekonstrukcích chrupu s využitím zubních implantátů zhotovujeme nákusné ochranné dlahy, které se nosí pouze na noc. Tyto dlahy chrání keramické korunky před poškozením a působí také preventivně proti bruxismu (skřípání zuby).

Sdílejte:
Zanechte komentář

Pod Sychrovem I 83

101 00 Praha 10 Michle

+420 271 751 631

Objednejte se již dnes!

Ordinační doba

PO-ČT 8-17, PÁ 8-12

Napiště nám

recepce@studio32.cz
css.php